BULGARIAN TRIATHLON

ASSOCIATION

Борислав Палашев: „За мен, независимо като спортист или като треньор, целта е само една – винаги първо място“

Борислав Палашев е едно от водещите имена в българския триатлон и колоездене. Състезател с изключителна дисциплина, амбиция и доказани резултати на национално и международно ниво, той се е утвърдил като един от най-бързите и най-постоянни атлети в нашия спорт.

🔹 Национален рекордьор на Халф Айрънмен – 3 часа и 53 минути.
🔹 Държавен шампион по триатлон във всички възрастови групи.
🔹 Сребърен медалист на Държавното първенство по колоездене в дисциплините Часовник и Общ старт при Мъже Елит.
🔹 Топ 10 Класиране в международни състезания по колоездене, включително 7-мо място в Колоездачната обиколка на Албания и 7-мо място в категория до 23 години на Колоездачната обиколка на България.
🔹 Участник в Европейското първенство по триатлон в Бълъкешир, Турция, класирайки се на 33-то място сред най-добрите състезатели на Континента.

През 2025 г. поема председателството на Спортен клуб СК „Палашев, който се превръща в Спортен Клуб по Триатлон и Колоездене “ХЕБЪР”.

Здравей, Боби! Разкажи ни какво те накара да преминеш от състезателна кариера към треньорска дейност и какво те мотивира да предприемеш в тази посока?

Не мога да кажа че съм сменил професията си или че съм спрял да градя състезателна кариера. Промените по скоро са във вида спорт. В момента съм професионален колоездач в отборът на “Doltcini Pro Team”, като имам нови цели за преследване. През последните години треньорската ми дейност винаги е присъствала в моето ежедневие, като съм искал да предам моят опит и умения на възпитаниците на СК “Палашев“ – Пазарджик. Мотивацията като треньор идва основно от това, че от доста ранна детска възраст до ден днешен аз се занимавам със спорт и бих искал да продължавам да го правя. Първите стъпки към треньорството бяха като останах най-голям в отбора и ми се възлагаха задачи да наблюдавам малките деца в отборът, след което на мен ми хареса тази практика и продължавам да предавам моите умения на възпитаниците ни.  

Как опита ти като състезател ще повлияе на стила ти като треньор?

Всеки човек има собствени виждания по дадени въпроси, било то спорта или ситуации от битието на живота. Като спортист винаги съм държал на първо място на уважението, оттам се насочвам към други части от характера ми като упоритостта, смелостта, това да бъдеш интелигентен и честен. Смятам да предам тези качества на нашите спортисти. 

Какви качества според теб трябва да притежава един успешен треньор в триатлона?

Триатлонът и колоезденето са типове спорт, в които каквито и качества да притежаваш няма да са достатъчни. Според мен едно от най-важното е да се адаптираш според ситуацията, защото са изключително динамични видове спорт,  в които се срещат хиляди различни ситуации. Другото важно нещо е постоянно да учиш нови неща свързани със спорта и подготовката на спортиста.

Какви са най-важните уроци, които си научил от състезателната си кариера и които искаш да предадеш на своите състезатели? И какви цели си поставяш като треньор за своите състезатели?

Най-важното нещо, което съм научил е никога да не се отказвам. Преминал съм през много трудности, контузии, масови падания и още редица тежки случаи по време на състезания и тренировки, но изпадането в тези ситуации винаги ме правят по-силен. За мен, независимо като спортист или като треньор, целта е само една – винаги на първо място. Това как ще се стигне до там зависи от правилната и количеството работа, което трябва да направим.

Как подхождаш към индивидуалните нужди на различните спортисти и как възнамеряваш да изграждате доверие и мотивация в своите състезатели?

Всеки спортист има индивидуални нужди, ние се стремим към това целият отбор на първо място да е едно цяло. Подходът е еднакъв към всички, но при определени ситуации и тренировки се обръща специално внимание на всеки по отделно.  

Доверието у човек  се изгражда с действия, които въплъщават доброто намерение да си помагаме взаимно в името на нашият съвместен успех. Вярваме, че с разбиране от двете страни ще успеем да мотивираме нашите спортисти дали чрез примери или чрез действия.

Каква е ролята на психологическата подготовка преди състезания?

Състезанията са много деликатно изживяване. Ние като треньори трябва да планираме как може да протече едно състезание, да предвидим трудни моменти в, които може да изпаднат състезателите макар, че никога не можеш напълно да предвиждаш всичко. След като свърши състезанието се изследва как е минало, анализират се грешки, проблеми и се опитваме да ги разрешим или да се опитаме да подобряваме всеки следващ път, за което естествено са нужни повече изпитания като състезанията. По този начин се трупа опит, който никъде не можеш да го придобиеш освен на състезателния терен.

Как би описал своята тренировъчна философия?

Философията ни е такава, че никога не оставяме нещата на случайността. При нас  резултатите са плод на много работа и винаги изпипване на всичко до последния детайл. Методите за работа като основа са ни традиционни, като се опитваме да вкараме и малко иновации през различните периоди от развитието на спортистите, защото спортният свят  се развива  изключително бързо и ние трябва да се адаптираме към него, а не той към нас.

Какво смяташ за най-важно в подготовката на младите таланти?

Най-важното за подготовката е постоянството. Вярваме, че с постоянство и много работа може да се постигне и непостижимото. С времето естествено излизат нови методи и техники за работа, но те са като част от работата, която трябва да се свърши.

Какви са дългосрочните ти цели като треньор?

Моите дългосрочни цели са разбира се успехите. За мен като спортист и треньор в дългосрочен план най-важното е надграждането, тоест всеки ден, всеки месец, всяко състезание, всяка година да има развитие нагоре. Целта ни е  с това постоянство да се стигне до върха на всичко не само в спорта и спортните успехи.  

Имаш ли планове за създаване на собствени тренировъчни програми или школи?

Вече имаме започнати и се надявам да търпят още по-добро развитие подобни школи и програми в други градове и спортове освен триатлона и седалището на нашият клуб – Пазарджик. Работим усилено за развитието на клуба и всички, които са свързани с него.

Как балансираш между личния живот и новата си роля като треньор? Имаш ли интереси и занимания извън спорта, които биха ти помогнали в треньорската кариера?

Занимавам се с спорт от ранна детска възраст и това за мен е начин на живот. Повечето хора около мен са спортисти, а тези които не са ме разбират, така че като настоящ професионален спортист успявам да направя баланс, като смятам че ще направя такъв и като треньор.

Извън спорта обичам колите и технологиите като повечето от мъжете. Интересът ми към коли и различни видове технологии ми дава така наречената техническа грамотност, което ми дава голямо предимство с поддържането на велосипедите в нашият клуб и не само. Също така много обичам животни и природа, като понякога изследвам някои животни и предавам някои аспекти от живота на природата, например на нашите спортисти. За всичко това ме е научил моят баща, който също е треньор в клуба и главното действащо лице в  отборът до момента, за което съм и ще съм му благодарен цял живот.

Какви ресурси смяташ, че са необходими за успешното развитие на триатлона в страната?

Каквото и както да го мислим без да има добро финансиране на клубовете индивидуално за спортистите резултати няма как да имаме. И спортистите, и клубовете, и треньорите са в основата на всеки един резултат. За да има големи резултати трябва да има на първо място благоприятни условия за подготовка, трябва да се направи така, че  спортиста, който изработва всичките тези блага на вида спорт чрез неговите резултати да се чувства спокоен и да работи за това което се цели. Всеки знае, че  нашият спорт както много други е доста скъп за осигуряване на качествена екипировка и подготовка, затова един състезател на високо ниво трябва да е обезпечен от всичко. Разбира се всичко това трябва да се осигури от държавата, федерацията, клуба и треньора, където за съжаление верига на предаване става много дълга и в доста случаи тези успехи не се случват, защото някъде веригата се къса и всичко приключва, минават месеци, години, губят се нови и нови таланти. Нашата цел трябва да бъде точно това да не се случва, за да имаме успешно развитие в нашият спорт.

Какво би искал да постигнеш лично и професионално в следващите години?

Върха на професионалните ми успехи естествено са свързани със спорт. Това което съм си поставил за цел е участието ми в отбори и състезание от световния тур по колоездене, естествено с това идва и спечелването на някои състезания, които са ми любими. Личностно това, което искам да постигна е изграждането на стабилно семейство, в което да цари мир, разбиране и любов. Това са моите мечти, за които работя здраво те да се изпълнят.

Снимки: Борислав Палашев, и IITri